Bahçeköylüler Gecesi 07 Nisan da Denizli' de yapıldı

Dünyanın dört bir bucağına dağılmış; Denizli Tavas Bahçeköy’ lüleri, eş ve dostlarını, akraba ve yakınlarını, gündüz saatlerinde veya bir gece olmak üzere bir günlük buluşma, tanışma, kaynaşma, ikramlarda bulunulup, eğlendirerek hasret giderme zemini oluşturmaya çalışılmıştır. 

Duyurulup da katılabilenlerce 09.03.2018 tarihinde Bahçeköy kahvesinde birincisi yapılmış ve ikincisi Denizli’ de 07.04.2018 cumartesi akşamı Bahçeköylüler Gecesi olarak Moonlight Düğün salonunda yapılmıştır.

TOPLANTI PROĞRAMI:

* 19,30 İLE 21.00 arası yemek
* 21.00 ile 21,30 arası Bahçeköylülerle istişare * Ramazan oğlu Mustafa ÖSELMİŞ hocamızın yemek duası ve kısa konuşması.
* Süleyman oğlu Süleyman SABUNCUOĞLU’ nun Bahçeköy ile ilgili şiir okuması
* Ömer oğlu Süleyman URAZ Hocamızın gece için güzel bir şiir okuması

BAHÇEKÖY HABER : Bahçeköy-Haber adıyla; Etkinlik, cenaze, Nişan, Düğün, mevlit, Dua ve Acil kan ihtiyaçlarında Bahçeköy’ lülere duyurulması için mesaj sisteminin faaliyete geçirilmesi ve bununla ilgili telefon listesi oluşturulması için toplantıya katılanlardan telefon listesi oluşturulmuş ve bu toplantıda da telefon listesi oluşturulduktan sonra haber sistemi başlatılacaktır. Bahçeköy’ de mesaj için; Bahçeköy Muhtarı Mehmet Ali DEMİREZEN, Osman Çavuşların Mehmet oğlu Osman SABUNCUOĞLU ve Ese oğlu Sadık ÖSELMİŞ görev almışlardır. Mesaj gönderme sorumlusu olarak Denizli’ de bulunan Bahçeköy’ lülerden de telefon kaydı listesi alınmıştır. Denizli’ den de Mehmet Ali oğlu emekli öğretmen Mustafa SABUNCUOĞLU, Ömer oğlu Nazmi YARANERİ, Süleyman oğlu Mehmet ARMAĞAN, İsmail oğlu Hüseyin ONAÇ ve Mehmet oğlu Murat ÖZGÜR görevlendirilmiştir. NOT: Telefon kaydını yaptıramayanlar için ileriki tarihte konu ile ilgili açıklama yapılacaktır.

DÜĞÜNLERDE DÜRÜ ÂDETİNİN KALDIRILMASI: Düğünlerde; normal davetiyeler ve birinci derece kardeş ana baba hariç dağıtılan dürü adını verdiğimiz şeylerin adetten kaldırılması konusu görüşülmüş ve İlla ben yaparım diyenler hariç oylama ile kaldırılmıştır.

29 TEMMUZ DAKİ YAYLA BULUŞMASI: Teşebbüs heyetince yayla proğramı iptal edilmiş olup; İsteyen herkesin o tarih de programsız olarak kendi yiyecek ve içecekleri ile birlikte uygun buldukları alanlarda piknik yapmaları ve bu konuda serbest hareket ederek katılmaları uygun görülmüştür.

VİDEO VE FOTOĞRAF ÇEKİMİ: Video ve fotoğraf çekimleri; facabook veya you tube aracılığı ile herkese ulaşmasını sağlamak.

BARZA ZEYBEĞİ VE KÜLTÜREL DEĞERLER : Barza ve Bahçeköy de oynanan zeybeğin, Barza Zeybeği isminde tescil ettirilmesi ve kültürel değerlerin derlenmesi ve kayıt altına alınması için ileri günlerde ekip oluşturularak çalışma yapılması uygun görülmüştür.

DUYURULAR : Ramazanda Bahçeköy Mahallesinin çok amaçlı tesissinde ramazan boyunca iftar yemeği verdirmek, Not: Organize ve irtibat için bu konuda Ali oğlu Mustafa SABUNCUOĞLU görev almıştır.

1936 yılında yapıldığı söylenen, Dizektaşı Çeşmesi’ nin aslına uygun bir şekilde restore edilmesi.

Bahçeköy Kültür evi oluşturulması konusunun konuşularak değerlendirilmesi. (Kültür evinde, Dikiş Nakış, Kuran, Zeybek, Aşı yapma, besicilik ve saz kursları gibi kurslar düzenlenmesi)

21,30 İLE 24,00 ARASI EĞLENCE

* Mehmet oğlu Süleyman ARMAĞAN’ nın İbrahim Usta zeybeğini oynamıştır.
* Hüseyin ONAÇ’ ın oğlu Mustafa ONAÇ ile birlikte Topal oyununu oynamışlardır.
* Bütün Bahçeköylüler olarak isteyen herkesin ayrımsız olarak katılarak sırılak oyunu oynamışlardır.
* Mehmet AKYOL’ un Nikfer bağlarında yedim üzümü Bozdağ’ a diktim gözümü türküsünü söylemiştir.
* Yörük kızı olarak bilinen Sanatcı, Sultan TORUN; kabak kemane ekibi ile birlik te sahne alarak, gençleri de unutmadan çalıp söyleyip oynatarak Bahçeköylüleri eğlendirmiştir. Gece Hulisi oğlu Zeki ŞEŞEN' in Adem Gardaş türküsünü söylemesi ile son bulmuştur.


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
333 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Hava Durumu
Anlık
Yarın
16° 26° 14°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret78651
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.90015.9237
Euro6.83566.8630