Köyde Cami Ve Ortak Yapılar

KÖYDE KÖY ODALARI

  Cuma yanı Mahallesinde “Yakıplar veya Hacı Osmanlar odası”, Dizektaşında “Sabuncular Odası” ve Dedecik Mahallesinde “Yahyalar Odası

KÖYDE CAMİ VE ORTAK YAPILAR - Köyde İlk Cami şu anki aşağı mahallede Cuma yanı denilen yerde imiş. - Şimdiki cami Dizektaşı yanındadır. - Suyunu kullanmak amacıyla ovada Çamyanı denilen yerde Sarnıç bulunmaktadır. - Köy altında su ihtiyacını karşılamak için Musluk ve yanında namazgah olarak yapılmış bina vardır. Musluk Koca Oman tarafindan yapılmıştır. Mescid gene Koca Osman ve Haci Şakir ortak yapmışlardır. - Çam yanı Kabayer arasında su ihtiyacını karşılamak için Hacı Ramazan ÖSELMİŞ çeşmesi. - Bostancı mezarlığı üstünde Cemenlerin Mehmet Yareneri tarafından yaptırılan çeşme bulunmaktadır. 

Köyde 1938 yıllarından sonra mahalle ortalarına uygun yerlerde umuma açık çeşmeler mevcut iken,1963 yılındaki gabız deresinden gelen büyük sel felaketi sonucu bu çeşmelerin su yolları bozulduğundan 1965 yılında Cuma yanı, Dizek taşında ve Dedecik de üç adet çeşme Köy İşleri Bakanlığı tarafından yaptırılmış, daha sonra köyün diğer mahalleleri olan Çay Mahallesi ve Meşeyanı mahallesine çeşme ve ahırları yapılmıştır. şu anda Dizektaşındaki çeşmenin yapısı dışında hiç biri mevcut değildir.

KÖYDE HARMAN YERLERİ - Yorga Harman Yeri, Eşekli (Merkepli) Harman yeri ve Çay Harman yeri.

 

Saat
Hava Durumu
Anlık
Yarın
23° 34° 18°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret78102
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.26276.2878
Euro7.37427.4038